Splošne knjižnice v novembru, ko so dnevi temni in kratki in kot nalašč primerni za branje, praznujemo svoj praznik. Letos ga posvečamo poglobljenemu branju, kakor ga opredeljuje Ljubljanski manifest o branju na višji ravni: »Branje na višji ravni je naše najmočnejše orodje za razvoj analitičnega in kritičnega mišljenja. S takim branjem vadimo metakognicijo in kognitivno potrpežljivost, širimo zmožnost pojmovnega umevanja, krepimo empatijo in se učimo na probleme gledati z različnih zornih kotov – vse to so nepogrešljive socialne veščine za ozaveščene državljane v sodobnih demokratičnih družbah.
Kako zaobrniti trend upadanja veščin branja je eden od perečih izzivov sodobne družbe. Če želimo sodelovati v demokratični družbi kot ozaveščeni državljani, potrebujemo bralne spretnosti in prakse na višji ravni, kot je preprosto dekodiranje besedil. Branje ni le poglavitna pot do osebnega razvoja, temelj vseživljenjskega učenja in podlaga večine naše izmenjave informacij, ampak je tudi osrednja razsežnost družbenih odnosov in vključenosti v družbo. ...
Prihodnost branja vpliva na prihodnost naše družbe. Demokratična družba, ki temelji na ozaveščenem soglasju več deležnikov, je lahko uspešna le z vzdržljivimi bralci, ki obvladajo branje na višji ravni. Tega se morajo zavedati zakonodajalci na vseh področjih.«
V Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik z premišljeno oblikovano zbirko knjižničnega gradiva, projekti, sodelovanji in tudi s srcem spodbujamo branje, zlasti poglobljeno branje. Temu so namenjena bralna srečanja, ki potekajo tako v občinah Kamnik in Komenda. Kar deset skupin enkrat mesečno bere in razpravlja o prebranem. Na mnogih pravljičnih urah, biblipedagoških dejavnostih za šolske otroke, srečanjih z avtorji in tudi članki širimo veselje do branja.
Vendar pa bralna kultura ni odvisna samo od knjižnice in šole, pač pa tudi od domače vzgoje.
V Sloveniji je 436.313 vpisanih članov v knjižnice, v kamniški in komendski občini pa 8.091, torej je 20 % vseh prebivalcev in prebivalk Slovenije včlanjenih v knjižnice, v naših občinah pa 22 % vseh občanov in občank. V Sloveniji se je izposodilo čez 20 milijonov knjižničnega gradiva, v Kamniku in Komendi pa okrog 37 tisoč enot, kar pomeni, da si je vsak državljan ali državljanka izposodilo 10 knjig na leto.
Ob tednu knjižnic pripravljamo knjige za vlak med Ljubljano in Kamnikom, da bo lahko vožnja namenjena tudi branju. V torek, 19. 11., pa bo ob 12h na Glavnem trgu bralno presenečenje. V sredo, 20. 11., bo cel dan možen brezplačen vpis. Brezplačni vpis velja le osebno v knjižnici, za spletni vpis se članarina obračuna.
Geslo letošnjega praznovanja je pomembno: ZBERIMO SE V KNJIŽNICI.
Sporočilo za javnost (PDF)