Knjižnice od 20. do 25. novembra praznujemo Teden splošnih knjižnic. Letošnji slogan slovenskih splošnih knjižnic je Knjižnica – ključ do širokih obzorij. Široko obzorje pomeni znanje, razumevanje in spoznavanje sveta ter različnih posameznih usod v različnih okoljih.
Zato se tokrat podajmo v različne konce sveta in k različnim preizkušnjam. Douglas Stuart v svojem pretresljivem romanu Shuggie Bain raziskuje različne teme, kot so revščine, zasvojenost, zloraba, identiteta in ljubezen. Roman prikazuje kruto realnost življenja v Glasgowu leta 1980, kjer se delavski razred bori z brezposelnostjo in družbeno stigmo. Glavna junaka sta mati Agnes, alkoholičarka, in njen sin Shuggie, homoseksualec, zato sta oba družbena obstranca, ki se soočata z nasiljem in izolacijo. Vendar pa tudi v to sivino posijejo upanje in ljubezen. Avtor je odraščal ob materi alkoholičarki, z romanom pa je želel bralce navdihniti s sočutjem. Knjiga Elif Shafak Otok pogrešanih dreves se dotika usod posameznikov, ki jih je zaznamovala ciprska državljanska vojna. Glavna junaka sta pripadnika vojskujočih se skupnosti. Kljub nasprotovanju skupnosti se zaljubita, pobegneta v London, kjer se jima rodi hči. Zamolčita ji ciprske korenine, a preteklosti ni moč uiti. Knjiga je bila nominirana za več prestižnih literarnih nagrad.
V torek, 21. novembra, pa bomo Tednu splošnih knjižnic in iskanju novih obzorij posvetili pogovor z avtorico Adriano Kuči o njeni knjigi Ime mi je Sarajevo. Zgodba o Lani, ki jo je kot deklico zajela vojna v Sarajevu, nam je lahko zelo blizu. Knjiga govori o odrasli Lani in o tem, kako še vedno nosi v sebi temne vojne sence. O zgodovini Sarajeva nam bo spregovoril še en posebni gost – Ismet Mujezinović. Vabljeni!
Breda Podbrežnik Vukmir
Foto: Daša Keber, Jure Šimunič
