Tako zelo, da bomo v tokratnih priporočilih govorili ali pisali o knjigah kamniške avtorice in dveh avtorjev. Najprej nekaj besed o romanu Ane Schnabl z naslovom September. Spominja na tako imenovani bildungsroman, torej roman o odraščanju, rasti in zorenju. Glavna junakinja Evelin odrašča v senci alkoholizma, strahu pred izbruhi, prilagajanju in razbiranju znakov drobnih sprememb iz obrazov matere ali očetovih kretenj. Kakšno ceno terja takšno otroštvo, razkriva prav ta roman: »V tvojem življenju je toliko gnilobe zgolj zato, ker si gnila prav ti sama. Žanješ, s čimer vse okužiš.« Posebnost romana je seveda samosvoj jezik: brez samopomilovanja, brez razčustvovanosti, a zelo subtilen. Mala Evelin, deležna tudi medvrstniškega nasilja, s svojimi travmami vred odraste v avtonomno in ustvarjalno žensko. Zlasti zaključek romana je močan: obisk ostarelega in dementnega očeta v domu upokojencev. Ampak odrasla Evelin pravi: »Vendar nočem za njim, ne v njegovo temo. Šla bom v tisto polovico, ki me « Domišljam si, da gre Evelin v tisto polovico, kjer nad temo sveti luč.
Priporočam, da v roke vzamete poezijo. Tokrat pesniške zbirke Pina Pograjca: Trgetanje. Trepete Megalomast in Izbruhijada (založba Črna skrinjica). Slednja pesniška zbirka je sestavljena iz dveh daljših pesnitev. Ena od glavnih tem je gejevska identiteta, krhkost posameznika in tudi shizofrenija. Obe pesnitvi je mogoče tudi poslušati, saj je knjiga opremljena s QR-kodama, ob uporabi katerih lahko bralci prisluhnemo avdio interpretaciji pesnitev. Njegove pesmi so ekspresivne, kako tudi ne, saj se srečujemo s tabuiziranimi temami. Ampak: in vse, kar misliš,/ in vse, kar čutiš/ je vredu vredu vredu
Po romanu in poeziji pa še trenutek za strip. Seveda gre za Ivana Mitrevskega, ki ga vsi poznamo kot odličnega avtorja stripov z izvirno risbo in posebno duhovitostjo. A nismo vedeli, da je v Delavski svetovalnici delal kot prostovoljec. Tu je prihajal v stik z različnimi delavci in njihovimi zgodbami, ki so bile navdih za strip Nevidna življenja. Prekarno delo, izkoriščanja, odpuščanja, mobing, poškodbe pri delu, dvanajsturni delovnik – vse to je Ivan prelil v grenke, a s humorjem začinjene zgodbe. Da ne bi rekli, da tega ni med nami!
Breda Podbrežnik Vukmir
Foto: Mih Lindič